17 Ferdinandskruis en eene belooning in geld. De aanleiding daartoe is belangrijk genoeg om mede te deelen en geeft tevens een denkbeeld van den aard des tegenwoordigen oorlogs. Toen de Christinos in het voorjaar van 1858 Sesama over vielen en het grootste gedeelte der bezetting neersabelden, vlugtten de overigen naar de kerk, en eindelijk, toen ook deze bestormd werd, een sergeant met 8 man op den toren. Daar deze kleine bezetting de naar boven voerende trap» pen vernield had, zoo kon men baar niet bereiken. Eindelijk kwamen de Christinos op den inval den toren met rijswerk en stroo te omringen, waardoor zij hoopten de hardnekkige verde digers in de vlammen te doen stikken. Maar naauwelijks waren deze uitgedoofd, of er knalden weder schoten van den toren. Thans vergenoegden zich de Christinos de kerk en den uitgang van den toren te bezetten, in de hoop, dat rook, honger en dorst, hunne tegenstanders eindelijk lot de overgave zouden noodzaken of dat zij zouden versmachten, liet werd dan ook op den avond van den tweeden dag zeer stil op den toren; de moedige sergeant had echter de klokkentouwen mede naar boven genomen, en de Christinos, die voornamelijk de uitgangen der kerk en de markt gade sloegen, hadden een klein zijvenster onopgemerkt gelalen dat op het kerkhof uitkwam. Hieruit lieten zich de 8 man, en eindelijk de ser geant langs de louwen naar beneden. De enkele sluimerende schildwachten welke dezen post be waakten, werden overvallen een greep, die den mond stopt, een snelle messteek,en de Engelsche legioensoldaat viel dood tci* neder; en de 9 Navarrezen, half gebraden, gerookt en bijna versmacht, klommen gelukkig en ongemerkt over den kerkhofmuur, God dankend het verderf ontkomen te zijn; want door de kogels, het vuur en eindelijk den halsbrekenden tcruglogt had zich vriend »Hein" per varios moclus aan hen vertoond. Terwijl zij echter snel voorbij de laatste huizen van het ook door den vijand bezette dorp slopen bemerkten zij in eenenslechts door een' kleinen muur van hen ge scheiden tuineene halve kompagnie van het Engelsche le- 2

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 91