'20 waarts marscheerdenwaadden in het slijk. Er zijn namelijk vele troepen, de ruiterij van Merino, zoowel als de in Du- rango nieuw geformeerde Castiliaansehe bataillons, hier bijeen getrokken om den vijand, die onder Espautero's bevel bijna drie uren van Estella staatop te houden ingeval hij over zijne linie een inval wilde doen. liet was een erbarmelijk gezigt die arme kerels, hunne slechte schoenen in de hand met bloote voeten over de kiezelsteenen te zien marscheren of door het moeras te zien waden. Toch sleepten zij zich voort, en heden zijn de troe pen bijna alle op hunne plaats en in de naburige dorpen onder dak gebragt. De Navarrezen loopen op hunne sandalen 8 tot 10 mijlen daags, alsof het niets is, en is er dan nog wat te stelen, zijn zij gemakkelijk weer op de been. Hel is heden slecht weder, en er is bijna niets te eten voor menschen en paarden. 11 October. Nog altijd zijn wij in het ellendig kleine Mo- rentin. Ik ben niet verwend, maar dat is een hondenleven. Uit mijn venster kan ik duidelijk de door den vijand be zette dorpen zien. Wanneer hij aanvalt, kan het hem slecht bekomen wanneer wij echter aanvallen dan hebben wij veel te verliezen, en op hel oogenblik weinig te winnen. Gisteren kwamen verscheidene overloopers. Zij \ertelden óns dat de vijand zich verzamelde; men geloofde echter niet aan een' ernstigen aanval. Een arme Christinische luitenant werd gruwzaam vermoord toen hij zich heimelijk 's avonds van zijn bataillon verwijderd had, om zoo men dacht, een rendez-vous in een naburig dorp te hebben. Wij zagen heden verscheidene bataillons van de Navar- reesche divisie. Onder anderen het derde van Navarra Deze heldenschaar wordt gewoonlijk de nRequete' genoemd. Dit is eigenlijk de benaming van een' eenvoudigen herders- dans in de baskische provinciën. Onder Zumalacarreguy gingen zij gew oonlijk met deze melodie die bij gebrek aan andere instrumenten met eenige zakpijpen en handtrommel!

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 94