21 gespeeld werd den vijand te gemoelom alzoo de Christinos na te bootsen die met volle muzijk aanrukten. De eenvoudige boerendans werd spoedig voor de tegen standers een vreeselijk slaggezang, want de aanval eindigde gewoonlijk met de nederlaag des vijands daar het óe balaillon nooit pardon gaf of nam. Hel 3e bataillon Navarra en twee kompagniën guides vorm den de brigade, die Zumalacarkeguy steeds om zich,had. De beide kompagniën guides vooral, bestonden uit lieden die door Zomalacarreguy zelT uitgezocht waren. Zooals wij boven verhaald hebben vroeg dit bataillon eens meer patronen in plaats van kleederen. Eindelijk echter vond Zumalacarreguy eene voortreffelijke gelegenheid den dapperen troep behoorlijk te kleeden. Hij vroeg hen namelijk welk vijandig korps een uniform droeg welke hen beviel. Zij noemden, geloof ik, de Gardes 11 al- lones. Welaan dan," sprak de veldheer, »ik zal u tegen over hen stellenen geef u de vergunning de kleêderen der verslagenen aan te trekken." Dit gebeurde, en spoedig was het grootste gedeelte van het bataillon met rokken hunner tegenstanders voorzienalleen de Boina, en de in plaats van de patroontasch om het lijf vast gemaakte Canana, onderscheidde de Navarrezen van het Chris- tinische regement. Het moet toch eene onaangename gewaarwording zijn een mensch in hemdsmouwen op zich te zien afkomen van wien men vooruit weet, dal hij het voornemen heeft, zoo lang zelf koude te lijden, lot hij ons koud gemaakt heeft, om zich daarna met onzen eigen rok te kunnen kleeden en verwarmen. In het algemeen bezitten de baskische bataillons eene vaar digheid in het uitkleeden der verslagenen die de geschiktste kamerdienaar beschaamd maakt; en is hun een aanval ge lukt dan duurt het altijd eenigen tijd eer ze weder ver zameld zijn, vóór zij de toiletten der tegenstanders voltooid hebben. Den Engelschen laten ze gewoonlijk de voor hen onbruikbare

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 95