23 Het is in een anderen oorlog ongehoord naauwelijks twee mijlen van den vijand, zich alle nachten te bed te begeven; men doet het hier algemeen, men barrikadeert alleen te vo ren goed de deuren en venstersen dan is ook ieder dorp ja ieder huis eene vesting. Dezen morgen werd mij gelast, het in de nabijheid van Estella zich bevindende hospitaal te visiteren. Daar, wanneer de doodsengel van den slag niet meer in ijzer gehuld en vuur brakend maar helsch blikkendin het ziekengewaadnalezing houdt, verschijnt hij in zijne vreese- lijke gedaante. Het is hartroerend deze arme gewonden te zien. Aan geneesheeren en in het bijzonder aan heelkundige in strumenten is groot gebrek, en menige amputatie of operatie moet met zak- of keukenmessen en met stompe zagen ver ligt worden. Ook aan pluksel is gebrek. Des te bewonde renswaardiger is de uitmuntende verpleging van den kant der taIijke nonnen en barmhartige zusters, die zich daaraan gewijd hebben. Ik vond ook verscheidene Christinische ge wonden die met evenveel zorg verpleegd werden als onze eigen vrijwilligers. Dit is in geenendeelevooral vroeger, op der gelijke wijze vergolden geworden, want zoowel Mina als Rodil lieten hij hunne strooptogten in Navarra en Biscaye, niet al leen de gewonde royalistische vrijwilligers, vooral de officieren, die in hunne handen vielen, doodschieten; maar zij koelden ook hunne woede aan die landlieden en burgers, bij welke de Koninklijken eene schuilplaats en verpleging gevonden hadden. In het bijzonder maakte zich de Christinische guerilla- of vrijkorps-aanvoerder Martin Barrea, eigenlijk Zürbano ge- heetendoor zijn wilden bloeddorst en gruwzaamheid be rucht. Nog moet ik hier een geval vermelden, hetwelk bewijst, hoe diep haat en partijwoede geworteld is, en hoever zij den mensch vervoerenzelfs tot aan den rand des gral's. Een door het ligchaam geschoten Navarrees lag in het hos pitaal naast een Peselero (een Christinisch vrijwilliger), wiens

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1866 | | pagina 97