34 Hel werd in twee deelcn verdeeld Cherk ten O.Gharb ten W. Mashara werd de hoofd- en wapenplaats van Cherk; Tlctn- cen van Gharb. De voornaamste en sterkste plaats waar hij zich vestigde, was echter Tagdempthij liet de stad versterken en daar twee forten bouwen en zij werd het belangrijkste dépot der krijgsbehoeften werkplaatsen enz. van de Arabieren. liet bewind dier streken droeg hij op aan kalifahs en beyliks. Weinig vertrouwende op de hulpbronnen die de konlin- genten van iederen stam hem opleverden, en waarvan het cijfer ongeveer 75,000 man beliep infanterie en kavallerie en zich liever een bestendig middel van heerschappij over de Arabieren willende verschaffen of wel altijd troepen be schikbaar te hebben waar hij wilde, besloot Abd-ël-K.ai>er een leger op Europesche wijze te organiseren. De Arabier der stammen is trouwens soldaat van zijne geboorte af aan; zijn leven brengt bij door in voortdurende schermutselingen en slrooptoglen. Wanneer de ongeloovige evenwel het vaderland bedreigt, dan vereenigt de Arabier zich onder de vanen van den hei ligen strijd, dan vergeet hij zijne binnenlandsche verdeeld heden, zijne wederzijdsche ijverzucht en hij volgt het opperhoofddie aan het hoofd der onderneming geplaatst is. Wanneer de oorlog geëindigd is dan keert hij terug; niets betaald of als schadeloosstelling gekregen hebbende dan de buit op den vijand gemaakt. In één woord, het einde van den strijd ontslaat hem van de pligt door Allah en Mohammed hem voorgeschreven en geeft hem de vrij heid weder. Zoo was het in den beginne met Abd-ee-Kader. llij heeft de niet onderworpen stammen te wapen geroe penen zij hebben zich onder zijne vanen geschaard. Maar

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 100