12 Welnu, in dat geval, zeide Abd-el-Kader herstellen wij de handelsbetrekkingen niet dan nadat de goedkeuring des Konings gekomen en de vrede bepaald is. Gij doet daardoor het meeste nadeel aan uwe geloofs- genootenwant gij berooft ze van den handel waaraan ze behoefte hebben en wij, wij kunnen die ontberen, want wij kunnen over zee alles krijgen wat wij noodig hebben." De generaal Bugeaud dit onderhoud niet verder willende voortzetten, stond plotseling op; ondertusschen bleef Abd- el-Kader steeds zitten en loonde zich geneigd in eenige woordenwisseling met den generaal te komen die bij hem stond. De generaal Bugeaud bemerkte het voornemen en leven dig de hand vattende van den émir, rigtte hij hem op en zeide hem op een gemeenzamen loon »Parbleu, wanneer een Fransch generaal opstaat, dan kunt ge ook wel opstaan." Zoo eindigde dit onderhouddat geene resultaten had omdat het doelloos was. Keeren wij na deze uitweiding lot ons verhaal terug. Milloud-ben-IIarach een zijner kalifahs kwam als afge zant naar Parijs, en werd belast met de taak om werklieden te werven; wapens, gereedschappen, werktuigen enz. te koopen. Gedurende diens zending te Parijs, liet 'lHadj een wa penmagazijn bouwen aan de boorden van den Oued-Mina, in de omstreken van Tagdempt. Het werd op Europesche wijze gebouwdongeveer 30 ellen lang en met twee ver diepingen een hydraulisch rad diende om beweging aan te brengen. Men boorde er kanonnen maar de resultaten van die industrie waren ver van bevredigendwant men verhaalt dal de meeste stukken bij de proefnemingen sprongen. Van de 10 of 12 werklieden stierven er acht, ten gevolge

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 108