m Te zetfder tijd begaven zich tien nieuwe ruiters van hunne' hoofdtroepen, wierpen zich te raidden van den strijd; de twee eerste pelotons keerden naar hunne standplaats, terwijl de nieuw aangekomenen den strijd voortzetten. Dikwijls streden de 40 ruiters met elkandertotdat dc tegenwoordigheid van nieuwe troepen de kansen deden ver* anderende zwaksten retireerden in galop onder groot ge schreeuw met hunne yatagans zwaaijende en geweerschoten lossende. Op een' anderen tijd weder, verwijderden zich eenige rui ters van het tooneel van den strijdverspreidden zich ver in de vlakte als tot eene vervolging en wanneer zij genoeg heen en weder gedraafd hadden keerden zij bij hun eigen escadron terug. Op een oogenblik heerschte de grootste verwarring onder de strijders, de haïcks vlogen heen en weder de yatagans zwaaiden een wolk van kruid en rook verbergt de strijders aan het gezigtplotseling slaan de tamboers appèlde opperhoofden herstellen de orde in de gelederen de ruiters gaven eenige minuten rust aan hunne paarden om daarna op nieuw weder te beginnen. Deze fantasias eindigden altijd met de nederlaag der Fran schen en de overwinning der Arabieren. 'Llladj wierp zich te midden van den strijd, wanneer hij oordeelde dat de tijd daar was om de oefeningen te eindigen en werd dan met gejuich naar zijn tent terug- gebragt. Abd-el-Kader was overigens zeer matig en ingetogen in zijne levenswijze. Hij verbood steeds hel gebruik van schrab (brandewijn getrokken op dadels of vijgen, en door de joden vervaardigd wordende.) Hij strafte ieder die heef rookte (lijnzaad, dat de plaats van tabak vervulde bij de armen van Marocco). Zijne goedheid en edelmoedigheid kenden geene andere

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 111