49 nering brengendie dc gevangenneming van Abd-el-Kader vooraf gingen. Omstreeks 1844 verminderden langzamerhand de magt en de invloed van Abd-el-Ivader van al zijne hoofdplaatsen beroofd werd hij naar de woestijn teruggedreven. De generaal Bugeaud en zijne onderbevelhebbers Cavaig- nac, Lamoricière enz. hadden alle gewigtige punten, zoo langs de kust als in het binnenland bezet en van daaruit op groote schaal verdelgingstoglen (razzia s) ondernomen, waarbij dorpen en graanvelden, vruchtboomenkortom alles ver woest werd. Het systeem der razzia'sschreef eens een Fransch officier, »is naar mijn oordeel een schandelijke en af- »schuwelijke zaak, meer geschikt om een leger te onteereu »>dan het met roem te bedekken. Men verbeeldde zich eene skolonne, die bij het aanbreken van den dag een stam op »het lijf valt, zonder den minsten tegenstand te ontmoeten. »Zij verrast in hunne kreupelboschjes een honderdtal vrou- »wen en grijsaards, naakte kinderen aan de borst hunner «moeders. Zij verzamelt die als kudden, niet zonder het terrein met de lijken te bedekken van die ongelukkigen sdie onze soldaten, misleid door de gelijkenis in de kleeding »der beide sexenzich gehaast hebben te dooden. Men »zal die schilderij vollooijen door de vreesclijkc verwarde, «loeijende en schreeuwende troep ossen, ezels, schapen en geiten; door het gezigt onzer spahisomringd van de «rookende ingewanden der dieren die zij gedood hebben. Dit «alles wordt voleindigd door den terugmarsch der kolonne «waarbij zich ongelukkige vrouwen bevinden, belast met twee «of drie kleine kinderen, en andere kinderen die smartelijk •aschreijendemoeijelijk meer kunnen gaan." Men zou een boekdeel kunnen vullen met de afschuwe- V Ahjérie prise au série nr par ieblanc de Pre'bois. 4

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 115