Bi Een straal van ontroering kwam op het gelaat van den maarschalk; hij beval, het kind uit het kamp te zenden en te zorgen dat het er niet meer inkwam. Eenige minuten later hoorde men een schotde onge lukkige wees had men als een haas doodgeschoten Eenige soldaten zeiden: Dat is een vijand minderhij zou hebben kunnen groeijen. Ik geloof niet dat de maarschalk den volvoerder van die lafhartige daad gestraft heeft. Abd-el-Kader om tot deze terug te kcerenwist einde lijk de stammen van het naburige Marocco in beweging te brengen en daardoor Abd-er-Rhaman Keizer van dat Rijk, tot den oorlog tegen Frankrijk te noodzaken. Bugeacd leverde echter den Maroccanen slag aan den Isly en joeg hen na een gevecht van 4 uren met achterlating van geschut en bagaadje, op de vlugt (14 Aug. 1844). Zesduizend Franschen van slechts weinig kavallerie voor zienoverwonnen hier 23,000 Maroccanen, meestal ruiters. Zulk eene uilkomst verdient hier eenige meer omstandige vermelding. Bugeaud had zijn voetvolk ruitsgewijs gesteld, zoodat elk balaillon een gesloten vierkant uitmaakte, en deze bataillons elkander ondersteunden. De spits van de ruit was naar den vijand gekeerd, en bestond uit een balaillon jagers van Orleanswaarbij de maarschalk zich voortdurend in eigen persoon bevond. De ruiterijhet veldhospitaal en wat dies meer zij, waren te midden van het groole vierkant, de batterijen artillerie verdedigden elk der vier zijden. In deze krijgsorde trok de maarschalk rustig het riviertje de Isly over. Een zoon des Keizers voerde de Mooren aan en deze op zijn vierdubbele overmagt steunende nam den sla^ aan tegen het geoefende Fransche leger. De Maroccanen trachtten volgens gewoonte in den eersten schok door te breken, doch zij werden met een gevoelig

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 117