verlies terug geslagen. Herhaalde malen werd die poging hervat, doch het vuur rigtte een vreeselijke slagling onder hen aan, en bragt hen in verwarring. Hiervan maakt Bu- geaud meesterlijk gebruik hij laat zijn ruiterij tol den aan val vooruit rukken. Nu neigt de zege tol de Franschcn en het Maroecaansche leger tijgt ordeloos op de vlugt met achterlating van 11 stukken geschut, 16 standaarden en de geheele legerplaats van 1000 a 1200 tenten. Inmiddels hadden de Maroccanen weder eene aanzienlijke ruiterij op den regler vleugel verzamelddoch deze werd door de Fransche kavallerie onder den kolonel Morris en drie balaillons infanterie onder den generaal Bedeau vol komen geslagen. Het verlies der Franschen werd opgegeven op 27 dooden waaronder 4 officieren en 96 gekwetsen waaronder 10 of ficieren. 'Behalve 800 doodenberekende men het getal gekwetsten der Maroccanen op 1200 a 1500. De Keizer van Marocco overtuigd dat hij zich tegen Frankrijk niet zou kunnen staande houden, sloot den 10 September 1844 den vrede te Tangcrwaarbij hij aannam wanneer Abd-el-Kader zich op Maroccaansch grondgebied mogt vertoonenhem gevangen te zullen nemen en aan de Franschen uit te leveren. Aldus ingesloten tusschen de Maroccanen en de troepen van den luitenant-generaal la Mouicière begreep de Emir dat het met zijn leven gedaan zou zijn als hij in handen van Abd-er-Rhaman viel. Na herhaalde, hevige gevechten, waarbij de Franschen geene middelen hoe wreed ook ontzagen om aan den krijg een einde te maken (men denke slechts aan Pelissier en de holen van Dahra (18 Junij 1845)) (1) was hij genood- Ten gevolge hiervan was het dal Bijgeaui) den 4 Su[»t. 1845 naar Frankrijk terugkeerde.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 118