S3 zaakl op het Algerijnsche gebied mei een gering overschot zijner benden le wijken. Hier had de Hertog van Aumale den maarschalk Bugeacd als gouverneur-generaal vervangen, en waren sterke troepen- afdeelingen onder la Moricière gereed om Abd-el-Kader op te wachlen en hem eiken uitweg af te snijden. Den 2b Sept. 1847 gaf hij zich dan ook bij den pas van Kerban omsingeld aan dezen over en werd met schending van het verdrag naar Frankrijk gevoerden zoo zien wij dan hem en zijn gevolg bij den aanvang dezer regelen le Toulon aangekomen. De gevangenen werden geplaatst in het fort Lamalgue en in het fort Malbousquet. Die van het fort Malbousquet waren smartelijk aangedaan wegens hunne scheiding van Abd-el-Kader. De gevangenen van het fort Malbousquet meenden dat zij van hun opperhoofd gescheiden werdenten einde hen ter dpod le brengen. Zij beoordeelden de Franschen naar zich zeiven want iedere keer als de chaous van den émir de Fransche gevangenen het hoofd afsloegen, droegen zij zorg de soldaten van de officieren te scheiden ten einde deze laalsten te sparen. En men begrijpt dus gemakkelijk de vrees van de Arabierenwanneer men weet dat men Hadj Mustapiia-ben-Thamï de schoonbroeder van den émir, onder hen telde. Deze kalifah was sedert lang bekend onder de officieren van het Afrikaansche leger. Op het slagveld is het een goed soldaat. Hij vecht goed. Op marsch geleidde hij de smalaen koos de plaats voor haar kampement. Hij is de meest fanatieke muselmanen heeft dien ten gevolge altijd den grootsten afkeer getoond van de Christenen. Hij was het die den 24 April 1846, een driehonderdtal

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 119