55 de beek Sidi-Brahimwaar hij zijn bagaadje liet, onder de hoede van den kommandant Coste. Abd-el-Kader hopende te verrassen die naar het zeggen van den gidsslechts een zwak geleide had rukte hij voor waartsgevolgd door de drie kompagniën jagers van Orleans en de 60 huzaren. Naauwelijks had hij drie kwartiers gemarscheerd of Ara bische ruiters verschenen in vrij grooten getale in cene vlakte. De twee eerste pelotons huzaren hieuwen er op los; maar bijna onmiddelijk werden zij op hun linker vleugel aange tast door eene kavallerie-massaplotseling uit een hinder laag te voorschijn komende en door Abd-el-Kader in persoon aangevoerd. Bij den eersten schok werd de kommandant Cognord ge wond de kapitein Gentil-Saint-Alphonse werd het hoofd door een pistoolschot vermorseld. De kolonel Montagnac viel met twee pelotons der reserve aan, waarbij zich twintig man voegden die aan de slagting ontsnapt waren hij viel echter doodclijk gewond neder. Zijne laatste krachten herzamelende om zijne dapperen te redden beval hij het carré te formeren en zond den kwar tiermeester Barbié af, om den kommandant Coste met zijne reserve te hulp te roepen. Gedurende drie uren hielden de jagers van Orleans en de overblijfsels der huzaren als een muur stand tegen de aanvallen der Arabische ruiters; man voor man van het carré vielterwijl de patronen opraakten. De kolonel Montagnag zeide stervende tot zijne ongeluk kige soldaten: Kinderen, verlaat mij, mijne rekening is gemaakt tracht de begraafplaats van den marabout van Sidi Bra'iim te bereiken en er u tot het uiterste te verde digen." Dit waren zijne laatste woorden. De kapitein Coste snelde met eene kompagnie toe, maar de eerste aanvallen wierpen hem overhoop en al zijn volk sneuvelde rondom zijn lijk.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 121