62 van zoo veel gebrekvan zoo veel wee en ellendeen te midden van zoo veel jammerenbij hel verdooven der kleine vlammen waaraan men zich zoo korl had gekoesterd moest men dansen dansen oin zich te verwarmen niet van koude om te komen en te trachten de slaap te verdrijven waarin zoo menigeen den dood reeds was ingesluimerd. Eindelijk brak de dag aan velen waren verdwenen anderen lagen met verstijfde voeten roerloos, en voor die overbleven was het lijden nog niet ten einde. Met het doortrekken van dien bergpas Bon-Taleb ge naamd verliep een ganschen dag ter naauwernood had men onder den dapperen overste Chapüy eene achterhoede kunnen vormen om de ongelukkigsten te beschermen. Deze werden op den togt door eenige bergbewoners aan getast en moesten zich verdedigen. De weg was bovendien bijna onbegaanbaar. De moed ontvlood de hoop verdween. De beste soldaten hoorden bijna naar geen bevelen meer de lastdieren werden in den steek gelaten en bezweken vruchteloos vermaanden de bevelhebbers de manschappen om zich met de overgebleven levensmiddelen te belasten te vergeefsmen trachtte zich slechts voor doodvriezen te redden. Eerst omstreeks drie ure ging de achterhoede op marsch en deze doortogt eischte nieuwe en talrijke of fers de manschappen verdwaalden in het gebergte in een' toestand, die zelfs de woeste Arabieren met deernis vervulde, en hen ondersteuning deed aanbrengen. Die gastvrijheid was de eerste straal van hoop; zonder deze waren zij waarschijnlijk alle bezweken. Want men was nog negen lange, bange uren van Setif verwijderd. Geen nacht als de vorige had men meer kunnen doorbren gen. Hadden de Arabieren zich nog vijandig geloond jegens die uitgevaste en krachtelooze bendenzij waren dan on herroepelijk verloren geweest doch bij hel gezigt van dat droevig overschot van die soldaten welke bedelden om een stukje brood en eene dronk ter verkwikking werden hunne harten bewogen. De Franschc soldalen vonden hulp en

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 128