64 Wat Kadour-ben-Allal aangaatneef van Sidi-Embarak die den Iladj naar Toulon vergezeld heeft, van hem kan men betere dingen zeggen dan van Ben-Tiiamy. Zijn oom Sidi-Embarak, de kalifah van Mimanah en van de Hadjoutes, in 1839, heeft op Afrikaansch grondgebied, bij de Franschen en Arabieren, de herinnering achtergelaten van een dapper en edelmoedig soldaat. In 1852 betrokken in den opstand van Sidi-el-Hadj-Se- giiir, kocht Sidi-Embarak zich los van den hertog van Rovigo voor 10,000 francs, en kwam te Coléah, de verblijfplaats zijner familie aan. Hij leefde tot in 1837 te midden der genoegens van de Fransche beschaving. Hij was de gast en vriend der Fransche officieren. Maar op zekeren dag, zich zijne werkeloosheid schamendevervoegde hij zich hij den emir. De iladj benoemde hem lot een zijner Kaiifahs. Sidi-Embarak heeft steeds bewonderenswaardig gevochten. De luitenant-generaal Lamoricière die hij araronah (vader met den stok) noemde, boezemde hem een doodelijken angst in. Zijn beeld vervolgde hem lot in den slaap, en de Ara bieren verhalen dat het midden in den nacht dikwijls ge beurde dat men Embarak hoorde, worstelende tegen een angstig visioen, te midden waarvan hem, gelijk een engel des doodsden vreeselijken araronah verscheen. Sidi-Embarak werd gedood hij de Djafras, in den slag van Oued-Malau, door den brigadier Gérard, bij gelegen heid eener expeditie van den generaal Tempoure, 11 Nov. 1843. Deze maarschalk had éen marsch-kolonne geformeerd, be slaande uit 800 uitgelezen manschappen der infanterie, en uit 300 spahis en jagrrs. Na een buitengemeen moeije- lijken en onzekeren togt van verscheidene dagengedurende weiken hij ieder oogenblik halt moest houden om het ver loren pad terug te vinden, kwam men aan den ingang der vallei van Oued Malaii toen men plotseling een dikke rook uil een bosch zag opstijgen. De chef der kolonnc twijfelde er geen oogenblik aan of de vijand was daar. Zijne kaval-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 130