66 In weinige oogenblikken was alles overhoop geworpen maar hel was vooral legen hel hoofd der bataillons, dal de dap pere kavallerie den aanval deed, en de luilenant-kolonel Sentüary sleeple ze door zijn voorbeeld mede. Daar waren de vaandels zij die ze verdedigden werden neergesabeld en die roemrijke trophéën vielen in handen der Franschen. Tot hiertoe was het krijgsgeluk zeer groolmaar dat was niet genoeg men miste Sidi-M'Barek de raadsman van Abd-el- Kader zijn beste krijgsheld. Was het hem gelakt te ontsnappen De generaal vreesde zulks toen de kapitein der Spahis Cassaignoles hem kwam beriglendat het ge vreesde opperhoofd onder zijne oogen gedood was. Na getuige geweest te zijn van den dood zijner vaandel dragers, en de vreeselijke singling die zijne bataillons ver nietigden, had de kalifahdoor eenige ruiters gevolgd getracht te ontvlugten maar van nabij gevolgd door den kapitein Cassaignoles, die hem in den strijd herkend had aan zijne schitterende kleeding was hij achterhaald op het oogenblik dat hij de rotsachtige hoogte trachtte te herei ken, die ten oosten de vallei van Oued-Malaii begrenst. Daar, alle hoop om zich te redden opgevende, had hij be sloten zijn leven duur te verkoopen. Met een geweerschot doodde hij den brigadier Labossaije met een pistoolschot velde hij hel paard van den kapitein Cassaignoles, die de sabel legen hem opgeheven hadtoen wondde hij met een ander pistool den sei geant-majoor Siquot die hem een sabelhouw tocbragt op hel hoofd. Van zijn vuur ontbloot, had hij zijn yatagan in de vuist ge nomen toen was het dal de brigadier Gérard aan die wan hopige worsteling door een geweerschot een einde maakte. Vierhonderd Arabische voetknechten en ruiters waren ge sneuveld, 280 gevangen genomen, drie vaandels veroverd; meer dan 600 geweren60 paarden en een groot aantal lastdieren vermeeslerd. Hel hoofd van den kalifah werd naar Algiers gebragt, waar het op last van den gouverneur-generaal ten loon ge-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 132