75 leken mei de plaats, waar zijn leunstoel nu slaat. Als hij zijn blik naar den haard rigtis 't als of die rook en die vonken en die vlammen hem telkens en weer op nieuw terugvoeren naar die tijdendie sedert zooveel dagen lot de geschiedenis belmoren. Mogtcn zij voor eeuwig begraven zijn en niet als een Phenix uit de asch herrijzen! Maar wanneer wij dien goeden oude aan 't vertellen hebben gebragt, dan hooren we al dadelijk aan zijn tongval, dat bij niet op Neerlandsch dierbren grond geboren is. Neen, even als de Eerste Willem van Oranje is hij een Duitscher en Nederland zijn tweede Vaderland; even als deze verliet hij maagschap en vrienden, en kwam bierom te strijden voor de vrijheidwaarop wij ons thans nog zoo fier verheffen Doch 't gaat met dien ouden Luitenant niet meer als vroeger, anders zou ik hem zeiven laten spreken; zijn woorden zijn niet meer zamenhangend genoeg, zijn gedachten dwalen te veel door éénvergun mij daarom u mede te deelen wat ik vroeger van hem vernam, 't Zijn enkele brokstukjes uit het krijgsmansleven van een ruim 80jarig braaf en eerlijk oud-soldaat. Alleen zijn naam zal ik verzwijgen en noemen hem R. In 1784- werd hij in een Boheemsch grensstadje geboren zijn vader was fabrikant in kristallen en houtvester op een adellijk slot. Als jongeling toonde hij reeds hoe afkeerig hij was van de slaafsche boeijen waaronder zoo vele zijner landgenooten vrijwillig of door nooddwang gebukt gingen en alle livercidus ook het soldatenpak halendeverliet hijtoen de vanen van den laatslen werelddwinger ook hem dreigden op te roepen, huis en erf, en trok af met een twintigtal makkers naar het vrije Holland". Hij verliet zijn vader en moederzijn twaalf broeders en zijn zuster om niemand hunner ooit weer te zien. In Ilannover ge komen verneemt hij dat alles aan de Franschen onderworpen was; Holland zelfs was niet meer het land der vrijheid; verzet

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 139