77 doofd zijn bewondering voor dit verheven krijgstalen! Ilij was in krijgsgevangenschap te Stettin wat al ellende hij daar heeft uitgestaan is niet Ie beschrijven; 'lis zoo erg geworden met den hongersnood, dat ze letterlijk niet alleen ratten en muizen als lekkernij beschouwdenmaar gras en boombladeren kookten tol spijze en I leer der schoe nen en allerlei afval werd in de ketels gedaan om daar mede de martelingen van hel zwakke leven nog eenigzins te verlengen. Gelukkig werd, na de vlugt van Bonaparte, het beleg opgebroken; de Ilollandsche troepen moesten nu andere dan Fransclie bevelhebbers gehoorzamen. R. ver wisselde gaarne zijn uniform, 'l Was voor Holland dat hij zijn hlocd weer zou wagen, om de dwingelandij te helpen vernietigen. En toch tegenover de Fransclie adelaarsin de velden van Ligny en Quatrc-'Brasontwaakte bij R. nog eenmaal weer die geestdrift voor den keizer dien hij nu als vijand zou gaan bestrijden. Maar toch, nog fierder sloeg hem de borsttoen hij Willem van Oranje door de gelederen zag snellen om den nek des werelddwingers te krommen. Ja, dat was zelfverloochening, dat was het wat R. deed tintelen van moed en blaken van ijver en roem zucht. De toomeloozc zelfzucht van Napoleon moest te niet gedaan diens heerschappij voor altijd gefnuikt worden. Zijn eigen geboortegrond moest vrij blijven van het Fransche juk; zijn aangenomen vaderland den herkregen rang in den rij der volkeren handhaven. Tegen Napoleon dus vrijwilligte meer omdat het vroeger gedwongen vóór hem was. En den 18den Juni zagen de strijdende Bondgenooten de Garde d honneur tot den laalslen man bezwijken; maar hem, voor wiens eer en roem zij hun leven verlietenze zagen hem vlugten als een pas aangeworven reeruut. In zijn eerge- vocligheid ten diepste gekrenktroept R. tandenknarsend van spijt uit: »Neen Napoleon! gij zijt geen held; t is overdrevene eerzucht, verblind eigenbelangdwaze heer-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 143