79 t Oranjehuis en lof voor de Oud-Strijders en Ridders dooi de Hollandsche nalie aan den dag gelegd. Maar hoe komt die oude luitenant aan de Militaire Willems orde4lle klasse? Als zooveel anderen, door blind toeval of door dollen overmoed of door roekeloos zijn leven te wa gen? Ik moet u zeggen dat R. nooit zijn bloed heeft ge spaard of zijn krijgsmanseer vergeten, als het was tot eer van Land en Yorst, maar dat hij evenmin ligtzinnig zijn leven in de waagschaal stelde wetende dat ieder menschen- leven zijn waarde heeft, vooral in den oorlog; dat, bij al- gemeene doodsverachting, toch ieder verpligt is zijn leven te behouden lot welzijn van medestrijders cn landgenooten. Als een ieder zijn leven moedwillig op het spel zet, wat zal er dan van een leger, wal van het land worden? De be velhebbers dienen dus grootc waarde aan het behoud hunner manschappen te hechten en ieder soldaat prijs te stellen op zich zeiven. Wal hangt er toch dikwijls onuitsprekelijk veel af van cén enkel mcnsch Dan ter zake. 't Was voor Deventer, den 4'ien April 1814. De Franschen hadden bijna ons gehecle land verlaten, na de verbanning van Bonaparte enkele vestingen waren nog in hunne handen; de Bondge- nootcn rukten aan, om hen ook hieruit te verdrijven. Het Fransche garnizoen der IJssclstad wilde een uitval doen een dikke mist belette ver voor zich uit te zien; toch werd bun toeleg door de Hollanders bemerkt. Een detachement van 71» man werd op verkenning uitgezondende vijanden konden wel over de 500 man sterk zijn waarom de deta- chemenlskommandant in allerijl een raad belegde, waarin bij van oordeel was te moeten rctireeren voor de overmagl. Sergeant R. meende ook dat het niet verstandig ware een geveebt uit te lokken om zich aan een bijna gewissen ondergang bloot te stellen maar toch waagde hij een denk beeld te opperendatdoor de eigenaardige en stoute op valling, ieders goedkeuring wegdroeg en eenparig werd

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 145