80 aangenomen. In de hoofdzaak werd de ontwerper mei de uitvoering dier krijgslist belast, 't Was aan een dijk, met hoornen en struiken omzoomd. R. zou het leeken lot den aanval geven. Reeds zag men door t geflikker dei wapenen de nadering der vijanden; de grond dreunde al van 't getrappelhet fluisteren der manschappen werd al duidelijk. Nog één oogenblik. Daar valt een geweerschot, hoornen en struiken schijnen leven gekregen te hebben en als door duizenden monden herhaald daverde het links en regts langs den dijk in onderscheidene talen en tong vallenivooruit Russen, valt aan Kozakken, Pruisscn, Oos tenrijkers, Saksers, dringt door! kurassiers, lanciers dra gonders husaren valt aan geen pardon Tirailleurs vooruit schiet raak. Weg met de FranschenDeventer ons!" En 't gekletter der wapens, het rommelen van de trommels, het blazen der trompettenhet geknal der geweren het oor- verdoovend geroep van hoerahvoorwaartsvictoriehad zulk een uitwerking op de fransche kolonnezich verbeel dende het ganschc leger der bondgenooten vóór zich te hebben, dat zij haastig op de vlugt sloeg: sauve qui peut! Ja, maar 'twas niet aan velen gegeven zich te redden; omtrent 200 werden krijgsgevangen gemaakt, een honderdtal gedood, weinigen maar bereikten nog in tijds de poorten der vesting, om ze achter zich te sluiten. De list was volkomen gelukt. 'I Plan van R. vond nader hand in de Waterloodagen een navolger in Oranje. En toen de Militaire Willemsorde werd ingesteld was R. een der eerstendie daarmede gedecoreerd werd. Ook werd het aan zijn keuze overgelaten bevorderd te worden tot sergeant- majoor of tot 2,le luitenant in welk laatste geval hij zijn verzoek om te huwen moest intrekken. Maar hij had zijn eerewoord bij zijn beminde verpand; hij hield zich hieraan. De kleinere verhooging, met het inkomen volgens dien graad als Ridder, was hem van harte welkom. Verdiend of niet?

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 146