86 ster van hel sombere huis, was geheel het tegenbeeld vari hare oude tantes, een allerbekoorlijkst meisje van zeventien jaaromhuld door den poëtischen geur der schoonheid en jeugd, vol natuurlijkheid en aanvalligheid, maar helaas! door de strenge en geestdoodende opvoeding van de tantes eene ontluikende roos gelijkdie aan den bloempot en de kamerlucht gebonden hare gloeijende wangen aan de koude vensterglazen legt en met onbestemd verlangen in de •schoone natuur blikt, aan welke zij toebehoort en waaraan zij ontrukt is. De vierde bewoonster van het graauwe huis eindelijk was eene oude meid, Moortje genaamd, eene jonge juffer van ongeveer zes-en-veerlig jaarleelijk als de zondestuursch somber, stilzwijgend, kwaadluimig, om kort te gaan de verpersoonlijkte onbeminnelijkheid en de meest mislukte po ging van de natuur om eene bijdrage te leveren voor het schoone geslacht; bij hare geboorte zwartkleurig als een jonge moor, kon haar geen gepaster naam worden toege dacht dan dien zij droeg. De gezamenlijke vier vrouwenwier kennis wij thans ge maakt hebben, vormden, naar den uildrukkelijken wil der tantes, een macedonische phalanx tegen de verwoedste aan vallen van het mannelijk geslacht, en, ofschoon Doortje en Flooutje menigmaal gezelschappen bezochtenom het lang bijëengczamelde gift eens weder uit te spuwenof om nieuwen voorraad mede naar huis te nemenzoo behoorde het toch tot de zeldzaamste uitzonderingen, wanneer een mannelijke voet den drempel van het graauwe huis ont wijdde. De eenige uitzondering hierop maakte een voormalig ka nonnier, met name Poedel, die zich thans met het schoon maken van kleederen en het poetsen van schoenen bezig hielden door de tantes als oppasser en boodschapper voor een paar uren per dag in dienst was genomen. Poedel paste overigens uitmuntend bij het geheele ensemblewant ook hij was oud leelijk onbehaaglijk terugstootend in zijn geheele wezen en eenlettergrepig als een Spartaan.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 152