135 schoonen die de ramen vullen onder den zegenenden heil- wensch van een geheel volk uit te trekken dan in den krijg te gaan. Als de ouverture is afgespeeldvangt toch de tragedie aan. Het is zoo geheel iels andersweer te keeren hel geweer of degengevesl met groen omkransd het kruis van eer op de borst, onder de eerepoorlen door, langs de met groen en vlaggen getooide huizendoor de volgedrongen straten dan uit den krijg te komen. Want het voorspel is te indrukwekkend geweest. Zie mijn jongen! dat aschoone der aarde," die «poezie des levens zij begoochelen mij niet meer. Ik zal echter niet, als een ijsselijk wijs menschop u neerzienomdat zij u nog wel begoochelen. Ik zal niet trachten uw hart en hoofd tegen ze te pantseren. Inte gendeel, ik wensch u heil met dal licht en die kleuren. Maar wanneer men de warme fresco-schildering wegkrabt laat bet dan blijken dal zij bouwsteen bedektehecht genoeg om er een toren van te bouwen die tot den hemel reikt en geen vermolmd hout, dat zelfs voor het vuur te slecht zou worden bevonden. Schuurt, in het gedrang des levensde beschilderde kalk weg, of valt zij door ouderdom af, laat dan de steen gevonden worden vast van korrel en scherp van kant Gelijk hel meest vast en weerstand biedend bout zich vormt, door opzuiging van allerlei sloffen uit de losse aarde en uit bet water dat vloeitzoo kan de mensch zich een geesteskern bouwen uit Vraag en uit Twijfel. Maar dan ook niet gerust, eer de Vraag beantwoord, de Twijfel op geheven is. De vraag «of gij den oorlog verlangt?," die nu zoo vol mondig door u met ja! zou beantwoord worden, welk antwoord ik, in der lijd, u even volmondig zou hebben nagezegd kreeg voor mij een geheel andere beteekenis

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 199