io7 de beschaving veld wint, dat er nu méér ontwikkelden Op de aarde worden gevonden dan in vroeger dagen, dat het algemeene peil van beschaving en ontwikkeling hooger is gestegen. Of gij mij deze stelling toegeeft, dan wel of gij ze bestrijdtmet mij zult gij den oorlog toch wel erkennen als een krachtig middel zoo niet als het krachtigste mid del, om tot dien vooruitgang te geraken, door het toenemen der beschaving. De oorlog is het uitbranden der maatschappelijke wonden opdat zich nieuw, krachtig vleesch moge vormen. De oorlog is het koude baddat de zenuwen der wereld opwekt en versterkt. De oorlog is de prikkeldie geheele volken tot den arbeid opwekt, die den slapende doet ontwaken, den loome een nieuw leven inblaast. De oorlog leert, dat men maait, naar men, gezaaid heeft. Dit alles is de oorlog op de meest groote schaalop de schaal waarmede men de volken meet. Wanneer gij de geschiedenis nagaat, dan is, in ruimte van tijd, de invloed van nagenoeg iederen oorlog of van iedere reeks oorlogen die in zeker verband tol elkander slaan, terug te vinden. Gij zult dan zien dat de oorlog doorgaans de wig geweest is, die den Chineschen muur heeft van een gespleten om den spoorweg door te laten. Wat met «bloed" is gekocht, wordt in «geest" ge leverd. Dat heeft mij ten minste de geschiedenis geleerddat heeft mij met den oorlog niet alleen verzoend, maar mij daarin een uiting van het menschelijk leven doen zien die eerst zal ophouden zich te doen gevoelen wanneer de laat ste mensch van de aarde verdwenen is. Het «Duizendjarig Rijk" zal slechts «duizend" jaar du. ren. Maar de oorlog begontoen de eerste mensch den tweede ontmoette.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 203