Ui zij gaan niet uit, om geld of goed, om de eer der vrouwen of om de gemakken des levens; want de Dood zal hier de rei aanvoeren en Leed en Gebrek zullen ze sluiten. Begroet ze met eerbied want al wat onedel en laag is, wordt ten alle tijde uit hunnen kring gestoolen en uitge worpenwat edel en groot is, het wordt er in gewaar merkt en zij het dan niet altijd in stoffelijken zin het wordt tot een hoofd en een voorbeeld gesteld." •Wie zal dan waard bevonden worden die schare aan te voeren? Wie zal waard bevonden worden een hoofd te zijn van zóó veel edels en zóó veel groots Napoleon Buonapapte Napoleon de Generaal bij uitnemendheid, de Keizer! ja! maar vóór alles, het Kind der Omwenteling, het Voort brengsel der Eeuwde Hand des Tijds die het dommelig Europa zal wakker schudden uit den slaap waarin het pe- zonken was, die het zal reinigen van de eeuwenoude stof waaronder het lag bedolven. Gil den slaap ontwaakt, moet Duisternis, Licht vóórhaar vvoiden; zal Schijn in Waarheid verkeeren. Maar noch Licht, noch Waarheid dringen door tot de wereld, dan door Bloed en Geweld. En dal bloed moet edel zijn; dat geweld moet, door hartstogt gedreven, onweerstaanbaar wezen, zal de wereld een schrede op den weg van de vooruitgang afleggen. Daarom Krijgers! is uwe roeping edel. Onder welke leuze, in welken tijd en op welke plaats gij ook moogt strijden. Door strijd moet de wereld vooruitgaan door strijd moet de mensehheid zich ontwikkelen. Ziet achter u in de wereldgeschiedenis, wat de menseh heid was; ziet rond u heen, wat zij is; en besef, wat zij zou kunnen worden. Maar eer dat worden" zal volbragt zijn, moet er nog

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 207