personen, die nooit liet Adspiranten-examen hebben bijge woond en die noch den vereischtcn leeftijd noch bet jaarlijks in de Staals-Courant afgedrukte programma van bel examen kennen. Immers anders zouden zij welen dat, hoewel men zich natuurlijk aan dat Programma moet houden toch altijd ruim zooveel op de hoedanigheid als op de hoeveel heid van het welen wordt gelet; en dat, schoon een jon geling reeds in zijn lhlle jaar aan de Akademie wordt toe gelaten, zulks ook nog evenzeer- in zijn 18<le geschiedt. En wij betwijfelen het, dat er iemand is, die in vollen ernst zoude rneencn dat die vereischtc eerste beginselen van som mige wetenschappen te veel zijn voor een jong mensch uit den beschaafden stand vijf jaren voor dal hij als meerder jarig, zelfstandig persoon in de maatschappij optreedt. Bui tendien kunnen wij de verzekering geven dat in den regel de Adspiranten van lö- en 16-jarigen leeftijd in kennis en ontwikkeling verreweg de besten zijn zonder dat het ons ooit gebleken is dal zij van die vroegtijdige studie, mits met verstand geleid cenig nadeel hebben ondervonden. En toch is het waar dat de cisehen van het examen te hoog en de pogingen om de gevorderde kennis op te doen schadelijk kunnen zijn voor ligehaam en geest. Wanneer en hoe? Natuurlijk vooreerst, wanneer hel cenen jon geling geheel aan verslandelijkcn aanleg ontbreekt; maar ook, wanneer ouders of voogden hunne kinderen of pupillen lot aan hun 13,le of 14do jaar zonder geregeld en goed on derwijs laten rondloopen of hen tot zoolang aan de leiding van cenen, dikwijls slecht gekozen, gouverneur, somtijds wel van eene gouvernante, overlaten; wanneer men, na meteen jongen van beperkten aanleg twaalf ambachten te hebben beproefd ten dertiende besluit om er dan maar een officier van te maken in plaats van een kruidenier of banketbak ker en dan in deze of dergelijke gevallen den hoop- vollcn spruit naar eene kostschool zendt, die goedkoop is en vooral die belooft de jongelui in één of twee jaar avoor hel examen klaar le maken." Ja, dan zijn de eischen te

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 71