7 onderscheidde: namelijk, hel betrekkelijk groote aantal jonge lieden, die allerellendigst, om niet te zeggengeheel niet, voorbereid zich aan dat examen onderwierpen. Er zijn er, gelijk hekend is en van zelf spreekt, elk jaar een aantal, die niet aan de vereischten voldoen hetzij dan ten gevolge van geringen aanleg, gebrekkig of te kort genoten onder wijs, of slecht gebruik maken van dat onderwijs; maar zij kenden dan toch van alle vakken iels, en velen zelfs waren in onderscheidene vakken zeer goed en schoten slechts in enkele te kort. Dezulken waren er natuurlijk ook dit jaar vele en van hen spreken wij niet. Wij bedoelen de zoo- danigenwier mate van kennis, of liever van onkunde, van dien aard was als of zij hunne geheele wijsheid op de slechtst mogelijke lagere school hadden opgedaan die niet dan gebrekkig hunne moedertaal konden lezen en van de taal zelve natuurlijk in 't geheel geen begrip hadden; die de hun opgegevene geschiedkundige vragen blanco inlever den, en evenzeer de eenvoudigste schriftelijke opgaven over rekenkunde of algebra onbeantwoord lieten. Och Iïeeren onderwijzers, verschoont ons van zulke knapen; hespaart hunnen ouders de kosten, hun het verdriet (zoo zij er besef van hebben), uzelven de schande, en den Examinatoren de marteling en het nutteloos tijdverlies Maar wij zouden cene onbillijkheid begaan door de schuld geheel op de onderwijzers te werpen zij komt ook voor een goed deel op de ouders of voogden. Immers onder de 59 afgewezenen, die in den hier vóór slaanden Uilslag van hel Adspiranlen-examcn onder de rubriek diversen vermeld staan zijn er 29, die door hunne onderwijzers ongeschikt waren verklaard en desniettegenstaande door hunne betrekkingen tot het examen zijn opgezonden: «men kan het immers ligt «proberen! wie weet hoe cene koe soms een' haas vangt! en het kost toch niets dan de reis!" (1) O, als het niet (1) Als de toelating tot het Examen bijv. f 10 of f IS kostte, ten voordeclc van het Waterloo-fonds of eene dergelijke inrigting zouden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 73