8 zoo treurig was, zoude liet wel aardig zijn hier de middelen te vermelden, waarmede de onderwijzers somtijds door de ouders worden verleid of gedwongen om met hunne gras groene zonen ivoor liet examen op te gaan." En, beklagen wij in dat geval de onderwijzers wij schromen het te zeggen wat wij gevoelen voor ouders die tegen beteren raad aan halstarrig hun eens opgevat voornemen willen doorzotten om hunnen zoon op te leiden voor eene betrekking, waarvoor zijne hersenen niet geschikt zijn, en die zoodoende zeiven de eerste hand leggen aan het ongeluk van hun kind. Wij eindigen dit opstel met enkele proeven om aan te toonen dat wij geregligd waren tot den uitroep: Och, ver schoont ons van zulke Adspiranlen Gaf, bij het examen in de Meetkunst, de Adspirant blijken van geringen aanleg of bekrompen opvatting, dan werd bom nog al dikwijls opgedragen: *Een vierkant te beschrijven, ndat evenveel omtrek (zegge omtrek) heeft als een gegeven pa- nrallelogram.'" Om zeker te zijn dat hij de vraag goed verslaan hadwerd hern opgedragen haar zelf te herhalen en tot meerdere zekerheid werd hem gevraagd i Gij weet toch welniet waarwal men verslaat door den omtrek teener figuur?''' Als hij dan gewezen of verklaard had wat de omtrek eener figuur is, dan werd hem de vraag nog eens herhaalden niet zelden werd er dan ten overvloede nog bijgevoegd: izict ge, dat parallelogram is gegeven, dat »wil zeggen gij moogt daarin meten alles wat ge wilt; ïhier is de passer; ga nu je gang." Niemand onder onze lezers zal nu toch beweren dat dien armen Adspirant een strik gespannen was; eenvoudiger zaak kon men hem immers bezwaarlijk opdragen. Niettemin was wij welligl van velen van die xprobeerders verschoond blijven cn daar door meer tijd kunnen wijden aan het onderzoek van de jonge lieden die werkelijk kans van slagen hebben. En waarom niet? De armste kweekeling bij het Lager onderwijs moet wel f 5,betalen voor zijn Hulponderwijzers-examen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 74