9 er voor de bekrompenen een heel klein strikje in; want, ziet ge, in bet doorgaans gebruikte Leerboek wordt wel aangetoond hoe men een vierkant construeert, dat evenveel inhoud heeft als een gegeven parallelogram, maar ten aan zien van den omtrek is zulks niet gedaanvermoedelijk omdat men dit te eenvoudig achtte om het ooit te laten drukken. Welnu een zeer groot aantal Adspiranlen kwam dan toch voor den dag met de gedrukte constructie voor de zaak die hun niet gevraagd was zij trachtten eene mid denevenredige te zoeken tusschen de basis en de hoogte van het gegeven parallelogram; en wanneer hun dan werd op gemerkt, dat men het zoo doen zoude, indien de inhouden gelijk moesten zijnmaar niet nu er sprake was van ge lijkheid der omtrekken dan gaven zij de zaak op. Een nog veel grootcr aantal zat een minuut of tien te turenen eindigde eveneens met er van af te zien. De enkelen, die zich wisten te redden (men bedenke altijd dat alleen de zcei beperkten er op onthaald werden)begonnen altijd met eene lijn gelijk aan den geheelen omtrek in vier gelijke dcelen te verdeelen niet één verdeelde den halven omtrek in twee gelijke deelen. Ofschoon deze vraag nu reeds sedert drie jaren gedaan wordt aan de bedoelde calhegorie van Adspiranlen waren er dit jaar 23, die er niets van te regt braglen; en onder deze 23 was er ééndie reeds voor de tweede maal het examen deed, terwijl er drie onder waren, die van eene zelfde school kwamen. Nu zal het toch wel niemand bevreemden, wanneer de Examinatoren zich er over ergeren dat zij hij de overma tige inspanning van het examen, zooveel nutteloos werk moeten doen. Waren deze 2o Adspiranlen gezwegen nog van zoo vele anderenniet tot hel examen opgekomenzij zeiven zouden er veel bij gewonnen hebben en hunne on derwijzers (voor zoo verre zij tot dal opkomen hunne toe stemming gaven) even zeer. Zij zeivenwantindien ze een volgend jaar mogtcn terugkomenstaan zij reeds als

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 75