10 buitengewoon bekrompen bekend; hunne onderwijzerswant liet laten opgaan van zóó bekrompen knapen kenschetst hen als ongeschikt voor hunne gewigtige taak. Om 12 ure wordt er eene rust van een uur gegeven. Natuurlijk moeten dan de Adspirantenzooveel zij kunnen, aan hunnen onderwijzer opbiechten wat hun gevraagd is. Er wordt dan in het Logement onder de koffij na-Nut ge houden en het zoude dwaasheid zijn indien de Examinator na die pause met gemakkelijke vragen aankwam, die hij vóór de rust reeds had gedaan, liet hier boven besproken parallelogram mogt dan niet voor den dag komen ofschoon het dikwijls in 't brein van den Examinator huppelde en dringend scheen te verzoeken: noch laat me eventjes los." Eene enkele keer gebeurde het dan ook, dat hij niet geheel en al aan den drang weerstaan kon en zich liet verleiden óm er eene geringe wijziging in te maken. Hij begon dan aldus i Zet daar eens een parallelogram neer. Ge weet toch wel wal dat voor eene figuur is, niet waarGoed; dat pa- nrallelogram is nu gegeven; gij moogt er dus in meten al nwal ge wilt." Bij dezen aanhef kwam er een glans van vergenoegen op het gelaat van den Adspirant die onder de koffij geleerd had hoe hij een vierkant moest beschrijven dat evenveel omtrek had en er zich op verheugde om aan den gang te gaan. Maar nu kwam de wijziging: Beschrijf »nu eens op eene gegevene lijn als basis een gelijlebeenigen y> driehoek die evenveel omtrek heeft als dat parallelogram (ïroote teleurstelling, diepzinnig stilzwijgen, vruchlelooze pogingen treurige val Natuurlijk heeft het bewuste parallelogram nu uitgediend. Iedereen begrijpt echter dat er nog honderdc vragen kunnen ontworpen wordendiehet parallelogram vervangende dienen kunnen om te onderzoeken hoever de bekrompenheid gaat van een gedresseerden Adspirant. En hiermede overgaande van de Meetkunst tot de Engel- sclie taal deelen wij een paar proeven mede van vertalingen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 76