12 Voor Geschiedenis en Nederlandschc taal moeien wij na tuurlijk kiezen uit degenendie althans iets geschreven hebbenen die dus nog slaan boven hen die hunne op gaven blanco inleverden. 1. Vraag. De Nederlanden van den vrede te Utrecht lot den slag bij Doggersbank Anlw. In hel jaar 1713 werd de vrede te Utrecht gesloten. 2. Vr. De gevolgen der Kruistogten voor Europa? Antw. De zeven Kruistogten die er plaats hebben gehad van 1096 de dertiende eeuw heeft groote gevolgen gehad voor de Europecsche volken omdat zij met elkander in aanraking kwamen en beschaafder werden omdat in dien lijd de kunsten en wetenschap pen in het ooste zeer ver gevorderd waren. De volken sloten met elkander handelsverdragen enz. En zoo kwamen allengskens verschillende lande in grooten bloei en welvaart. De Kruistogten waren daarom niet alleen voordcclig voor Europa, maar daar de Paus gezegd had dat al diegene die aan de Kruistogten deel zoude nemen vrij zouden zijn, in dien lijd waren er nog geen vrije mannen en burgers want zij behoorden allen aan edellieden, en moesten zwaar voor hun werken, en toen de Paus dal gezegd trokken er dadelijk dui zenden naar het heilige land. De Edellieden waren dus genoodzaakt om de menschen die hen toebehoor den vrij te laten, omdat zij anders hunne landen niet bebouwd kregen. En dat was de eerste begin dal de landlieden zich allengskens ontwikkelden en zich bij elkander vestigden en zoo ontstond er allengskens sle den. Die naderhand de vorsten van veel nut waren om zich tegen de weerbaarslige edellieden te handha ven. En ieder dienst die de sleden de vorsten bewe zen kregen zij prevelegiün. Die prevclegiën veroor zaakten Karei V nader veel moeite toen hij de zeventien provinciën verecnigen wilde.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 78