17 spreek natuurlijk in den verleden lijd; want, geheel Italië door, hebben Capuletti en Montecchi hunne twisten verge ten, en zijn zij het allen eens dat Italië vrij moet zijn van de Alpen tot de Adriatische zee. Maar wat beteekcnen kerken en kolonnadcs en kolommen hij de aantrekkingskrachtdie de Garibaldianen uitoefenen. Zij zijn de helden van den dag. Roode Hemden rijden er hoven op omnibussen Roode Hemden zitten er in calèches met de beenen lang uit op de bank Roode Hemden vullen de menigte koffijhuizendie er in Como zijn van onderen tot boven Roode Hemden liggen over de balkons te leu nen en fluisteren zoete woordekens tol in het wit gekleede dametjes, met glanzend haar en glinsterende oogen. En toch hoewel zij reden en rosten vischten en roeiden hoewel zij van 's ochtends vroeg lot 's avonds laat in koffij huizen en kroegen zaten, Garibaldi's Hymne en de Grido di Guerreuitgalmende, tot 3 uur 's morgens toe hoe wel er gedurende verscheidene dagen zoo wat zesduizend Garibaldianen in dit rustige landstadje gelegen hebben hoewel er in hunne gelederen meer verschillende standen gevonden worden dan er bonte lappen zijn op een harle kijns pak hoewel zij de straten mochten doorwandelen met hun sabel op zij en eigenlijk gezegddoen konden wat zij maar wilden heb ik niet de minste klacht gehoord over het gedrag der Garibaldiaansche vrijwilligersvan dat zij gekomen zijn tol hun vertrek toe dat juist heeft plaats gegrepen. Er zijn maar twee hotels te Como, die bruikbaar zijn. Beide waren volmaar daar ik toevallig ontdekte dat de Hospita van een er van denzelfden naam droeg als ik, en dus natuurlijk eene nicht van mij was; werd ik door haar, uithoofde van bloedverwantschap, nog geholpen aan een soort van kast met twee planken er in. Op de eene slaap ikaan de andere zit ik dezen brief te schrijven. Maar wacht eens! Er is nog een gat gemaakt in een van de wanden van de kasthetgeen menmet eene eenigsinls 2

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 83