20 dat Garibaldi's voeten waren bekleed met dubbelgezoolde breede rijgschoenen, waarvan het. bezit een britschen klei- trapper hoogst aangenaam zou zijn geweest maar die zeker niet de bewondering zouden hebben weggedragen van een defligen heerenknecht. 't Is zeker wel duizendmaal opgemerkt en gedrukt, dat het voorkomen van Garibaldi gelijkt op 9at van een leeuw. Er is ook geene vergelijking dan die mogelijk. »Sorriso di madreriguardo di leonezeggen de Italianen van hem. Zijne houding en voorkomen zijn inderdaad volkomen die van een leeuw; maar de *sorriso di madre," de «moeders glimlach" komt over zijn gelaat, wanneer hij gemeenzaam met iemand spreektwanneer hij iets tot een van zijn staf te zeggen heeft, of bovenal wanneer hij zijne knapen de vrijwilligers, Italies hoop en toekomst, voorbij ziet gaan. En zeker is er nooit een gelaat geweest dat zoo door en door doorzichtig wasen waarvan de oogen zoo helderstralend het licht uitschoten dat er in de ziel lag, de ziel van een rechtvaardig en oprecht man, die rustig er naar streeft om zijn plicht te doen. Mc dunkt dat Diogenes, als hij hem ontmoettezijn lantaarn uit het raam zou kunnen gooien, en op zijn ton gezeten, uitroepen: «eindelijk heb ik hem." Hij praatte een half uurtje met die openhartige, gemakkelijke, vriendelijke eenvoudigheid, die alleen eigen is aan menschen bewust van bun eigene kracht en wel willend gedachtig aan de zwakheid van henmet wie zij spreken. 't Was ongeveer zeven uur des Zalurdags avond, toen ik Garibaldi verliet. Zondag morgen ten twee ure vertrok hij en zijn geheele staf uit Como naar Lecco aan het meer. Er waren orders achtergelaten voor het eerste regiment vrij willigers tweeduizend man sterk om dadelijk naar Lecco op te rukken. Ten half twaalf waren alle maatregelen ge nomen om ze in te schepen. Deze waren vftn geen kolos salen aardwant de maritieme hulpbronnen van het meer van Como zijn zeer beperkten de vloot van transport-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 86