21 schepen, tot het doel geschikt, bestond slechts uit drie nette kleine passagierbootjes, de ItaliaUnione en la Forza; tot nu toe gebruikt voor de aangename taak van Toeristen naar Lugano en Bellaggio te vervoeren. Er stond hen nu een geheel ander werk te wachtenen zij waren spoedig van voor- lot achtersteven volgepakt met Roodhemden. Zoo de vervoermiddelen al beperkt waren de moeielijkheden bij de inscheping beleekenden bijna niets. De Garibaldianen heb ben geen last van bagage en worden door geen legertros vergezeld. Hetgeen een vrijwilliger bezit heeft hij ook bij zich. Over zijn rood hemd draagt hij kruisgewijze zijn jas overjas of mackintosch luchtig gerold en aan beide einden vastgebonden. Aan een gordel om zijn middel zit zijne pa- troontasch; de bajonet hangt aan een knoop. Over zijne schouders heeft hij misschien nog een boterhammendoos of een veldflesch gebondenof eenige kleine benoodigdheden en weelde-artikelen als sokken naalden en garen zak doeken lucifers en sigaren gepakt in een lederen reislasch met koperen beslag. Inderdaad heeft de Garibaldino, wat de spaarzaamheid in zijne uitrusting en de geringheid zijner behoeften aangaat veel meer van een ouden Romein dan van een nieuwerwelschen Italiaan. Het eenige teeken van levensbehoeften dal ik zag, toen de tweeduizend man zich inscheepten waren een paar kruiwagens met brood. Oude gedienden zijn er zeer benieuwd naar, waarvan de Garibal dianen leven moeten. Zij worden nooit moede van bet oude gezegde te herhalen, dat seen leger met zijn buik mar cheert" en hebben geen begrip hoe een maag, wier bevat tingsvermogen eindelijk tot dat van een veertigduizend man kan opzwellen moet gevoed worden. De Garibaldianen schijnen er zich niet om te bekommeren; en ook hunne officieren, die er toch wel versland van dienen te hebben, schijnen in het geheel niet verontrust Ie worden door de gedachte dat hunne manschappen gebrek zullen hebben aan leeftocht. Vooreerst is bet leger der vrijwilligers geheel bevrijd van de plaag der viervoetige sprinkhanen paar-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 87