22 den en muilezels die gewoonlijk de voortbrengende hulp bronnen van een land spoedig doen opdrogen. Het is de voortdurende kreet om fourage die den pachter ongelukkig maakt. Het is de onverzadelijke eetlust der stomme niet- vechtersdie alles opeten wat groen is. De manschappen zijn, gelijk de meeste Italianen, sober en matig; en ongelijk aan de meeste soldaten hebben zij volop geld. Denk niet dat de Garibaldianen in het minste gelijken op Falstaffs lompenregiment. Er zijn ongetwijfeld velen in hunne gele deren wier armoede hunne vaderlandsliefde evenaren zal overtreffen kan zij die niet en wier hovenkleederen want zij hebben nog niet allen het roode hemd ontvangen, wel wal versleten, om niet te zeggen, haveloos er uitzien. Zij hebben hunne soldij, die van de infanterie en in al de steden waar zij tol dus ingekwartierd zijn geweestis de regering blij en er trotsch op geweest hen te mogen onderhouden. Geene moeder weigert het voedsel aan haar kind, en deze jongelingen zijn de bambini van Italië. Zoo lang er geene bepaalde hongersnood heersehtzal er genoeg zijn om de Garibaldianen te voeden en in Italiaansch Ty rol of in het Venetiaansche waar hunne bestemming ook heen moge zijn zullen zij een even hartelijke ont vangst ondervinden als in Lombardye. Zij gaan niet naar een vreemd land of onder eene vijandige bevolkingen zelfs zoo zij naar Istrië en Dalmatië gaan zullen zij er Ilaliaan- sche spraak en Italiaansche harten vinden, en zich t'huis gevoelen. Daarenboven hebben zij, zooals ik zeide, geza- zamenlijk volop geld. Persoonlijke armoede mag er zijn maar naast den boer, die haastig den ploeg heeft verlaten, en den winkeljongen die zoo van den toonbank het wer versbureau is ingeloopen staan jongelieden en menschen van middelharen leeftijd die èn rang èn rijkdom bezitten. Bij het kiezen van officieren heeft men vooral gelet op militaire geschiktheid; vele kapiteins en luitenants hebben vier en vijf medailles op hunne borst. Ik zag er een met hel legioen van eer, de Krimsche medaille, de Medjidie, het

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 88