23 kruis van Savoie, en de Italiaansche orde van dapperheid,— en zij zijn, in den regel, heizij oud Garibaldiancnof offi eieren van hel leger ingelijfd in de Garibaldiaanschc gele deren. Zoo is, terwijl Bixio en Turu heide genoeg bekend hooge rangen hebben ingenomenhet kommando over een corps, op bepaald verzoek van Garibaldi, opgedragen aan P.ALLAViciNi, die hem te Aspremonle heeft aangevallen en ge vangen genomenen dal over een ander aan Santa Rosa die zijn cipier is geweest te Canegliano. De goede man heeft klaarblijkelijk met eenig nul den lext bestudeerd in het Nieuwe Testamentdie ons aanspoort onzen wang toe te wenden aan hem die ons geslagen heeft. Enzoo als ik geloofgeeft zijn gedrag hierin evenzeer blijk van gezond versland als van waren chrislelijken zielsadel. Pallavicini is fabelachtig dapper, ondernemend en vlug. Santa Rosa is goed onderlegen en een officier van veel ondervinding. Ga ribaldi weet zeer goed dat geen van beide eenige personcele veete tegen hem had in 1862, dat zij eenvoudig hunne orders gehoorzaamden en hun plicht deden jegens het gou vernement dat hen gebruikte. De muziek der nationale garde want van het eene einde van Italië lot het andereis de plaats der geregelde troe pen op de grenzen van Venetië zamengetrokkendoor bur gersoldaten ingenomen deed de vrijwilligers uitgeleide. Zij maakten eene indrukwekkende vertooning, en in aan merking genomen hoe ongelooflijk weinig zij gedrild wa ren, was hun marcheeren en de snelheid waarmede zij aan het kommando gehoorzaamdenzeer militair. Ik hoop dat de bloedige oorlog, die ons te wachten staat, ten minste ééne goede uitwerking zal hebben dat zij de zeepbel van het overmatig drillenen der kunstig ingewikkelde evoluliën zal doen barsten. Ik boop dal de onbeduidendheid van hetgeen men »paradelegers-' noemt, in het oog zal springen. Ik hoop dal de eerstkomende ontdekking van deze praktische eeuw zal wezendal officieren niet le grondig en te we tenschappelijk kunnen gevormd worden; maar dat wat sol-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 89