u dalen aangaat, te minder dril en te minder omslachtige uniform te beter zullen zijn voor hunne bruikbaarheid. De wezenlijke generaals van den Amerikaanschen oorlogGrant, Sherman, Lee, Stonewall, Jackson en Beauregard, waren allen van Westpoint afkomstiggestudeerden en wiskundi gen. De burger generaalsde Bankses en Butlers, stonden de proef niet doormaar van het anderhalf millioen sol daten dat aan beide zijden vocht, bestond de overgroote meerderheid uit volkomen ongeoefende knapen die zoodra zij in het Noorden hun handgeld hadden ontvangen, of in het Zuiden in de loting waren gevallendadelijk opgezonden werden om te vechten. Er is weinig opvoeding toe noodig om ons te leeren een man te dooden maar er behoort eene groote male van wetenschap toe om den juisten tijd, de plaats en de wijze te bepalenwaarop en hoe hij gedood moet worden. Toen het eerste regiment dc landingsplaats naderdebegon er letterlijk een regen van rozen te vallen. Op ieder balkon waren dames geplaatst met mandjes vol bloemen en de Garibaldianen werden met een welriekenden stortvloed over goten. Eindelijk was er bijna geen vrijwilliger of hij had een roos in zijn knoopsgat of op de loop van zijn geweer. Binnen een paar uren waren de drie sloombooten zoo vol gepakt, als of zij op de Theems voeren en het Pinksteren was. Toen donderde er een saluutschot van de hoogten, en te midden van datgene waar zij het meeste van hou den muziek en bloemen en vriendelijke lachjes van schoone vrouwen vertrokken deze hartstogtelijke Italianen om te beproeven of zij ook nog het laatste gedeelte van hun land aan Oostenrijks vuist konden ontweldigen. Zoo geestdrift en eensgezindheid nog iets beteekenen in den tegenwoor- digen tijd, moeten zij slagen. Hun weinig geoefendheid kan mij niet schelen. Ik geef niet om hun bont uiterlijk. Ik geef er niet om of er onder hen zijndie er uitzien alsof zij nog niet zoo heel lang geleden een orgel hadden gedraaid en witte muizen laten kijken. Zij zijn eerlijke

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 90