28 door Lodrwijk Philips niet bekrachtigd werd en ten laatste tot 1852 in Frankrijk in gevangenschap te zuchten, en zoo als de dichter zingt Aan de smartdie hem verteertten prooi Omringd en aangegaapt door wachters en soldaten Gelijk een roofdier, dat men opving in zijn staten, En opsluit in een kooi 1 Ziedaar enkele feiten in herinnering gebragthet is echter ruijn voornemen niet om hier bloot geschiedenis te schrijven. Het is noch de oorlog in Algiersnoch de gebeurtenissen terzelfder tijd in Marocco voorgevallendie ik hier uit een krijgskundig oogpunt wenschte te beschouwen, daartoe is het hier de plaats niet. Ik stel mij voor in de volgende bladzijden bet een en ander mede te deelen omtrent het karakter, de gewoonten, het levenenkele épisodes uit de krijgsbedrijven enz. van Abd-el-Kadek en van zijne medegevangenen op het fort Lamalgue te Toulon. Daar waren bij de gebeurtenissen aan de boorden van de Oued-Maloma en den marabout van Sidi-Brahim de volgende personen die hem omgaven 1. L Hadj-AnD-EL-K\vEi\-Mahiddin (de Ex-Emir). 2. 'L Hadj-Mustapha-J3e?i- Thamy schoonbroeder van den émir. 5. Kadour-Ben Allal (neef van Sidi-Embarak) gedood in het gevecht van Oued-Mala 11 November 184-3. k. Abd-Allah, de nar van den emir. 5. Amet-Mbarakde zoogbroeder van den émir, en de echtgenoot van Juliette de Christin van de Smala. Het Arabische woord Semalah of Smalamoeijelijk om juist te vertalenstelt cenigzins liet denkbeeld voor van hoofdkwartier. Hel is de vereenigiug der tenten van een magtig opperhoofd het centrum dat zijne familie, zijne vaandels, zijn reistuig, zijne bedienden, zijne rijkdommen bevat. l)e Semalah volgt alle bewegingen van zijn opper-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 94