29 6. Ben-About, bijgenaamd mijnheer Tourne-Gueule" door de Fransche soldaten. 7. Bobokkaïd van de negers van 'LHadj-Mustapha Berr- Thamy. 8. Cada-ben-Osmanaga. 9. De twee Spaansche vrouwen van de Smala. 10. Abd-Zulachaous van 'L Hadj-Mustapha-Ben-Thamv. 11. De kalifah Bou-Hamed. 12. De moeder, de drie vrouwen en de zonen van 'L Had)- 15. Rainemoeder van Juliette. 1 4. Juliette, vrouw van Mbarekbekend onder den naam van de Christin van de Smala." De eerste persoon op wien wij onze aandacht moeten vestigen is voorzeker Abd-ei.-Kader zelf. Sidi-'lFIadj-AnD-F.L-K\oER-Mahiddinstamt uit een zeer oud priesterlijk geslacht af, dat der Flachem-Garaba, aan de Oued-el-Hammanniet ver van Maskarahetwelk zijnen oorsprong tot op de kalifen van den stam der Falimiten terug leidt. In 1847 had hij den ouderdom van 58 a 40 jaren bereikt en was het tweede van zes kinderen. Zijn vader, de marabout Sidi-Maiiiddin of Mohhy-ed-Din die in 1854 overleed, had niet verre van Maskara eene soort van kweekschool voor jongelieden, die zich aan de God- en reglsgeleerdheid toewijddenopgerigten stond in hoog aanzien bij de stammen in die streken. ABD-EL-KADER-Mahiddin. hoofdtrekt niet hem naar de bebouwde streken wanneer liet geluk hem gunstig is, en in geval van nederlaag begeeft ze zich snel naar de woestijn onder bescherming- van eene keurbende. Add-f.l-Kader en zijn Kalifas hadden ieder hun Seitialah de verovering of vernieling daarvan stond gelijk met het verlies van een geheiligd palladium. Add-el-Kade» verloor de zijne eens den 16 Mei 1843. Deze bestond uit ongeveer 12 a 13,000 personen mannen vrouwen kinderen enz. Zij werd geno men door den hertog van Abduls, die ongeveer 3600 gevangenen maakte, de correspondentie van den emir, zijne schatten, vier vaandels enz. vermeesterde.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1867 | | pagina 95