107 vereischt1° eene voorzigtige behandeling; 2° veel plaats in de kisten die men mede wil nemen. Het is evenwel niet kwaad indien men kan het mede te ne men; men kan het altijd gebruiken. Stuurt het Mil. Departement u naar eene binnenplaats dan gaat de passage tot Samarang zeer goed, maar dan moet gij koelies nemen tot aan de plaats van be stemming b. v. gij reist met vijf of zes koffersvoor elk koffer 4 man dus 20 te zamen; daar gij regt hebt op 12 koelies moet gij de overigen uit uw zak beta len. Wordt ge te Batavia of in een van de kustplaat sen geplaatst dan is het iets anders. Zijt gij op de plaats van bestemming gekomen dan rigt ge u in en blijft misschien een a twee jaren op die plaats, waarna ge overgeplaatst wordt; dan wordt er vendutie gehouden van al de meubels en van alles wat gij missen kunt en houdt gij niets over dan de kleederen en boeken en eenige kleine snuisterijen. Men lijdt bijna altijd schade op die verkoopingen. Lepels (soep-, eet- en thee-) zijn zeer goed op verkoopingen ver krijgbaar. Wat we voor de huishouding noodig hebben is hier goedkoop. Het lakensche goed en linnen of katoenen goed is zeer duur, dus koop maar liever laken sche jassen en broeken en neem eenige ellen katoen of linnen mee, dit is beter dan dat ge riemen post papier, borden etc. mede neemt. Personen, die dat alles medegenomen hebben zullen u aanraden om hetzelfde te doen. Ik heb het niet gedaan, ik woon bij een ander in en houdt het geld dat ik daar aan zou moeten besteden in mijn zak, tot

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1868 | | pagina 111