129 met zacht beleid tot het maken van caramboles te dwingen, of wel, zich onledig te honden met het criti- seren hunner kameraden, waarin eenigen een grooter genoegen, schijnen te vinden dan in het spel zelf. Het spreekwoord, dat de beste stuurlui zich aan wal bevin den bewaarheid zich hier ook weder, want volgens hun wijs oordeel kon zelfs de mooiste stoot nog mooijer, of: „is hij een beest." Laten we echter tot de groote uitspanningzaal terug- keeren en de billard spelers ongestoord hun half uurtje spelen doen genieten. De geheele zaal is bezet met tafeltjes voor vier per sonennatuurlijk met de noodige stoelen er om heen, terwijl tusschen de ramen groote schilderijen hangen waaruit Tromp de Kuijter, eenige leden van het huis Oranje, enfin vele groote mannen lagchend of treurend op hun „armzalig nageslacht" schijnen neder te zien, misschien denkende aan de vele dappere en wijze man nen, die het kasteel van Breda hebben betreden, het zij om den oorlog te voeren, het zij om dien te doen eindigen. Hunne toekomstige opvolgers op het oorlogs veld storen zich echter weinig aan deze vroege verde digers van land en vrijheid, en beginnen zich langza merhand aan hunne tafeltjes neder te zetten, om zich zoo goed mogelijk te amusereu, hetwelk zij dan ook doen, al geschiedt het niet bij tintelende wijn en dobbel spel, die men in vroegere tijden hier kon vinden, en waarmede de landsknechten van Ileraugière zich ver lustigden. Eenige Kadetten beginnen reeds de kaaiden te mêle- 9,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1868 | | pagina 133