105 die verloren is gegaan, doch troosten zich met het vooruitzigt op de eigenoefening, die het examen nog moet voorafgaan, om in dat uur de schade (misschien de schande van een geheel jaar) nog in te halen. Intusschen staat ieder op, en spoedig zit men aan het ontbijt. Over het algemeen wordt er weinig gegeten, doch het discours is vrij levendig; vooral de wensch dat het morgen om dezen tijd was, wordt door velen geuit, en vervult een ieder; dan is alles achter den rug, men is van examens, studie, réveille, van alles af; de uitslag van al het zwoegen gedurende de laatste weken, is dan bekend, en is die uitslag gunstig, dan is het tijdperk van vreugde reeds aangebroken, waar naar men zoo vurig verlangd heeft; doch wanneer het eens niet goed was afgeloopen, wanneer men dienzelfden avond eens moest vernemen, dat.... velen huiveren wanneer zij daaraan denken. Een kwartier later is het ontbijt afgeloopen, en de eigen oefening begonnen. Welk eene aangename troost rijke gedachte, dat het de laatste is van het jaar, doch men heeft geen' tijd, daarover bespiegelingen te houden, want er moet nog veel worden nagezien, en ofschoon de gedachten wel eens afdwalen door liet al te ver leidelijke vooruitzigt op den dag van morgenofschoon men niet kan nalaten even te vertellen aan degenen, waar men naast zit, dat men 's nachts gedroomd heeft zonder vakken over te zijn, wordt er toch in zoo'n laatste eigenoefening meer uitgevoerddan in drie andere. Dit is dan ook zeker de reden, waarom zij zoo spoedig voorbij iswant eer men er aan denkt geeft de roffel reeds het teeken, dat het nog maar een kwartier voor het examen is. Dat kwartier wordt gebruikt, om

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 111