107 Cypress zou passen, en de zangers zijn ook volkomen overtuigd, dat, les enfants de la patrie, nog al gek zouden gekeken hebbenals het er op een jour de gloire zoo uitzag als op een examen dag. Gelukkig, zijn die pijnlijke oogenblikken niet van langen duur; spoedig gaat de deur open, zij, die zelfs de laatste minuut niet ongebruikt hebben willen laten, werpen hun boek op eene kast, en ieder gaat naar binnen. Weldra is men gezeten; horologies en verdere benoodigdheden worden op tafel neergelegd, men vraagt nog eens aan zijn' buurman, of hij er nog al wat van weet (het antwoord hierop is zelden bevestigend), doopt zijne pen tweemaal zoo ver als noodig is, in de inkt, en wacht verder af tot de eerste vraag gedicteerd wordt. Daarna hoort men niets meer dan het gekras der pennen over het papier en het gefluister van een' enkele, die de vraag niet goed heeft verstaan, of niet juist weet wat er op te antwoorden. Een uur of drie later', ziet men er eenigen, die hunne plaatsen verlaten; langzamerhand volgen ook de achterblijvers, en spoedig is de zaal ledig. Gedurende het uur rust, dat dan is aangebroken, vertelt men elkander, hoe het dien morgen is gegaan, of men gelukkig dan wel ongelukkig is geweest, of men grond heeft tot eene blijde hoop, dan wel tot eene treurige vrees. Eenigen, die 's morgens nog de hoop mogten koesteren gedurende het verlof van alle studie vrij te zijn, hebben nu die hoop verloren, nadat de fortuin hun reeds zoo vele malen had begunstigd, nadat zij, zoo lang het examen geduurd heeft, telkens over zich zeiven mogten voldaan zijn, vernietigt de laatste dag al hunne illusies, juist nu die op het punt waren van verwezentlijkt te worden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 113