108 Anderen, die reeds meermalen moesten ondervinden, wat het zeggen wilde overtuiging te hebbendat men door het inleveren van eenige blanco-vragen, zoo goed als zeker is, de schade daardoor veroorzaakt, niet meer te kunnen inhalen, hebben dien laatsten dag den nekslag ontvangen; het aantal vakken, waarin zij zijn te kort geschoten, beneden hetwelk er nog van een na-examen sprake isis overschredenzij hebben het vooruitzigt van te behooren tot diegenen, welke het jaar, dat zij voorbij waanden, op nieuw zullen moeten doorworstelen. Als het uur der rust voorbij is, herhaalt zich op de corridor het tooneel van des morgens; alleen zijn zij, die het aanvankelijk goed gemaakt hebben, wat moediger, diegenen, waarbij het tegendeel plaats had, wat moede- loozer dan toen. Intusschen wordt bij het binnentreden der zaal, ieder toch opgewekt door het denkbeeld, dat het nu eindelijk de laatste maal is, dat dat gehate examen hem kwelt, wanneer hij de deur weêr uitgaat, dan is het voorbijdan kan hij met een gerust geweten elk boek dat hij tegenkomt, en dat hem herinnert aan hetgeen, Goddank, verleden is, zoover mogelijk van zich afslingeren. Weder neemt ieder zijne plaats in, weder krassen de pennen over het papier, en wanneer eindelijk de laatste vraag, de laatste vraag van het geheele examen, is gedicteerd en beantwoord, wordt de zaal weer ledig, en nu om vooreerst niet weêr betreden te worden, al thans niet om er examen te doen. O, hoe dankbaar wordt dan de pen, die in de laatste 14 dagen zoo'n trouwe medgezel waswaaruit zooveel heeft moeten vloeijen, dat beslissen moest over de vruchten van het pfgeloopen jaar, tegen den grond geworpen, men vergeet

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 114