115 overgenomen, komt toch ieder op zijn plaats in-het gelid, en wordt het langzamerhand rustiger. Op het oogenblikdat de voorlezing zal beginnenkan men een speld hooren vallenzenuwachtige spanning spreekt uit aller gelaatstrekkeniedereen is doof voor alles behalve voor het vonnis, dat hij op het punt staat te vernemen. Het zou voor een physionomist inderdaad interessant zijn om dat voorlezen bij te wonen; aan vankelijk zou hij overal slechts angstige nieuwsgierigheid ziendaarna zou hij de uitdrukkingen van al die gezigten zich in twee groepen zien verdeelenwant bij eiken naam die wordt opgenoemd, ziet men een oog verhelderen door ondubbelzinnige vreugde, of de uitdrukking aannemen van bittere teleurstelling. Hier hoort men een blijden lachdaar een pijnlijke zucht. De een springt van blijdschap, de andere laat moede loos het hoofd zakken. Hier verneemt men eenen uitroep van verrukking of een god danltelders een' somberen vloek of een treurig helaas. Een onbetrokken toeschouwer zou er iets pijnlijks in vinden, om die kontrasten waar te nemenzij zijn dan ook te sterkdan dat zij lang zouden kunnen duren. De grenzelooze vreugde van sommigenwordt weldra gedeeltelijk opgelost in de droefheid van anderenhet egoïsmedat in de eerste oogenblikken domineerde, moest plaats maken voor deelneming in het lot van den kameraad, die minder gelukkig Avas. Wanneer de lezer zich nogmaals de moeite wil ge troosten, in zijne verbeelding de 58 trappen te beklimmen, die naar de tweede verdieping der Akademie voeren, dan zal hij op de slaapzaal een tooneel vinden, geheel verschillend van dat, hetwelk zij hem des morgens

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 121