145 en de daarop volgende antwoorden; en de stem van een medemensch is de beste remedie tegen zenuwachtigheid. Ook is de geur van een heerlijke sigaar, een der beste voorzorgen daartegen. Stemt gij hiermede niet met mij in? Wij waren dan ook in staat met de grootste kalmte den loop der zaken te volgen, en voor bedrog op onze hoede te zijn. Van zinsbegoocheling kan dus geene sprake zijn. Maar, hoor ik u zeggen, gij kunt zonder uw, mis schien zelfs zonder zijn medewetengebiologeerd zijn geworden. Nog nooit echter heb ik van een zoodanig geval hooren gewagen; maar mogt het geschied zijn, dan vraag ik u nederig om vergiffenis voor mijne vermetele poging om u het Spiritisme op te dringenen zweer zelf alle geloof daaraan af. Ik ben er echter bijna zeker van, dat dit het geval niet is. Waarom zouden wij anders die geheime kunst niet vroeger in het medium hebben kunnen opmerken? Waait die kunst iemand zoo plotseling aan? Maar, ik beken het, het is mogelijk, ofschoon het mij zeer ver wonderen zou, indien het zoo ware. Dit punt wekt echter niet zoo zeer mijn twijfel op, als sommige tegenstrijdigheden, die ik ontmoet heb en die ik u óók getrouw zal opbiechten. Welk idee maakt men zich van een geest? Men stelt zich iets ontastbaars, onzigtbaars voor, een niets en toch een onsterfelijk iets. Met andere woorden, men kan er zich in 't geheel geen denkbeeld van maken. Hoe kan echter zulk een niets zigtbare, voelbare hoorbare teekenen voortbrengen Ik zal deze vraag 10.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 151