149 Mogt dit ongeval al menigmaal verwarring en onrust veroorzaken, hoeveel te grooter, te algemeener zou dan wel die verwarring wezen indien dit verschijnsel zich over eene geheele stad uitstrekte. En is dit zoo onmoge lijk? Immers neen! Veronderstel namelijk, dat iu eene gas-fabriek b. v. in het welvarende en bevolkte stadje G.er op zekeren dag een nieuwe arbeider is gekomen die door zijne confraters is ingewijd in het doel en de uitwerking der verschillendeop die fabriek aanwezige kranen en veronderstel verder, dat die voornoemde arbei der door eene duivelscheonverklaarbaremaar wel voor te stelleninblazing geleidlust krijgtdes avonds aan die verschillende kranen, wier nut hem nog zoo even is uitgelegd, te draaijen. Is het dan zoo onmogelijk, dat het toeval hem, wien het nog aan de in eene gas fabriek zoo noodige voorzigtigheid ontbreekt, aan de hoofdkraan doet komen, en zoodoende, niet alleen de gas-fabriek, maar ook het straks nog zoo schitterend verlichte G., tot de vroegere duisternis doet terugbrengen al beproeft ook de snuggere knecht, door de kraan in tegenovergestelde rigting te draaijenhet prachtige licht weer te voorschijn te roepen? Wat zou dat toeval, die vergissing bij de Ge naars allerdwaaste scenes kunnen veroorzaken Laten we b. v. ons maar eens voorstellenen waarom ook niet, we hebben al reeds zoo veel verondersteld dat een weinigje meer of minder er niets toe zal afdoen dat, dat voor G. zoo dwaas geval, op een Zondag avond plaats grijpt. Eene talrijke schaar rf.gt geloovigen is ter kerke gestroomdgedeeltelijkom aan een geestelijkdenk beeldig of noodzakelijk verlangen te voldoen; gedeelte-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 155