150 lijk, om slaafs getrouw te blijven aan de vvekelijksche gewoonteom ootmoedig naar het heiligdom te schui ven en de gezellige avondpreek boven den killen mor gen en meiden-middagpreek verkiezendegedeeltelijk om den naam en de rigting van den beroemden regtzinni- gen Ds. V. die heden avond zich verwaardigen zou woorden van wijsheid en stichting, taal, vol ernst en heilig vuur, uit zijn herderlijken mond der Gsche kudde toe te dienen; gedeeltelijk eindelijk, omdat nieuws gierigheid naar de toestroomende kudde of ambt en pligtsbesef of winstbejag hen ter kerke drevenmaar helaas dit laatste gedeelte ligt buiten het bereik der herderlijke staf, zij toch wachten op zijn hoogst, de aflezing der tekst af, maar geen hunner zal naar de vaak kunstige en ongedachte ontwikkeling blijven luis teren meenende, de dwazen, dat de tekst zelve reeds geestelijk voedsel genoeg voor hunne zielen bevat. Maar, laten we ons bij de godsdienstoefening bepa len. Na eene stichtelijke voorlezing van den galmenden, gillenden of krijschendenmaar zeker onnatuurlijk spre kenden voorzanger, die door een toevallig hoesten van den eerwaarden Prediker is gewaarschuwddat hij kan eindigen, en nu, voor den kerkeraad en ouderling nede rig buigende en honigzoet glimlagchende, zijne zitplaats inneemt, nadat de gemeente door een onhoorbaar ge bed van haren voorganger reeds geheel is gesticht en reeds met genoegen drie lange verzen van psalm heeft gezongen, altijd voorgegaan door haren voorzan ger, die om te toonen, hoe ver hij het reeds in de bijbelsche poezie heeft gebragt, zich voorgenomen schijnt te hebben, niet in den voor hem liggenden bijbel te kijken, maar een vast punt in een der gewelven schijnt

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 156