58 Toen de strenge vorst, in het begin van het jaar 1868 maar al te zeer haar kracht uitoefende op hen, die zich' niet tegen haar konden beschutten, en er daardoor in de stad onzer inwoning langzamerhand eene ellende en een gebrek ontstondendie alleen konden verholpen en verzacht worden door hen, welke milder bedeeld waren: toen men langs markt en straten de in lompen gehulde bewoners der achterbuurten om een penningske zag bedelenwerd men weldra met het lot der ongelukkigen begaan en de edele karaktertrek der Nederlanders weder kenbaar, waardoor zij zich steeds van andere natiën hebben onderscheiden. De zoo zeer geroemde en alom bekende Hollandsche liefdadigheid liet zich ook hier niet wachten, en zij, die om hulpe schreidenwerden geholpen. Men gaf Concerten als anderzins en de opbrengst daarvan werd ten nutte der algemeene armen besteed. Konden dan ook wij, Kadets, bij dit achterblijven, die, meer dan eens, waar een ongelukkige moest gered worden, toonden voor onzen armen nevenmensch een offer der liefde over te hebben?... Immers neen? Onze toenmalige Gouverneur, Kolonel Schöndedtbegreep zulks, en het was dan ook door Z.HEd. Gestr's toedoen, dat op den 25 Januari in het koffij- huis het Ilof van Holland, een Vocaal en Intrumentaal Concert werd gegeven, waarvan de tamelijk aanzienlijke zuivere opbrengst, tot gedeeltelijke leniging der ellende van Breda's algemeene armen, zoude worden aangewend. De opkomst van het publiek mogt ruimschoots aan de verwachtingen voldoendie we ons daarvan hadden voorgesteld, en ik geloof niet, te overdrijvenwanneer ik zeg, dat het Publiek zeer voldaan over den afloop huiswaarts keerde.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 59