81 groen, het aardrijk versiert; liij is het nachtelijk duister, dat den dageraad van een prachtvollen morgen nog aan het oog verbergt, den dageraad, van dien dag der vrijheid, der beschaving, der verlichting, die eenmaal voor de volkeren zal aanbreken. Daar is echter één oorlog, die niet alleen te veront schuldigen, te billijken, maar zelfs loffelijk, heilig is! Het is de strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid, die strijd onzer voorouders tegen onderdrukking en slavernij, die hen gemaakt heeft, tot een vrij en onaf hankelijk volk. Hij is het, die het gevoel van eigenwaarde inden individu opwekt, hem zijne kracht doet gevoelen, en hem tot daden in staat stelt, voor wier gedachte alleen, hij vroeger teruggedeinsd zou zijn; zulk een strijd maakt van burgers, helden. Bij eene geheele natie, uit haren sluimer gewekt, worden kleine veten en oude twisten vergeten, eene ongekende geestkracht en energie bezielt haar met nieuw leven voor één gemeenschappelijk doel, en zegenrijk zijn de gevolgen wanneer het haar gelukt, overwinnend uit den strijd te voorschijn te treden. Kameradentot zulk een schoonen strijdzijt gij geroepen, verdedigers van een grond, waar de tyrannie nooit wortel schoot, waar vrijheid steeds gebloeid, onafhankelijkheid meest geheerscht heeft! Eervol en verheven is die taak, verdedigers van Nederland! Geen roemrijke overwinningennoch schitterende lauweren zullen waarschijnlijk uw deel zijn; geen hoogdravende bulletins uw naam verkondigen van het eene einde dei- wereld tot het andere! Nederig, maar niet minder nuttig is uw werkkring. In een afgelegen fort, in een vergeten hoek, op een eenzamen weg, op een smallen 6.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 87