82 dijk, op een verloren post, zult gij u misschien tegen eene zware overmagt te verdedigen hebben. Zonder hoop op ontzet, zult gij stand houden, wetende dat van uw gedrag, uwe volharding welligt de toekomst, de vrijheid van ons uw vaderland afhangt! Maar al zwaarder en zwaarder wordt de strijdgij bezwijkt Geen trotsch monument, geene grootsche zuil zal, als van een Leonidas, der nakomelingschap de plaats aan wijzen, waar zooveel heldenmoed en trouw voor 't Vader land vieluw naam zal welligt verloren gaangelijk dien van zoovele braven, wier daden van zelfopoffering en vaderlandsliefde geene plaats hebben kunnen vinden, in de geschiedrollen van heldenmoed en burgertrouw! Zoo schoon, zoo verheven is die taak kamaraden. En toch geen stand is er die vaak zoo miskend wordt als de onze. Wat is hiervan de oorzaak? Gemis aan belangstelling, voorvloeijende uit gebrek aan bekendheid, en daardoor miskenning. Ons volk is een handeldrijvend volk, en als zoodanig niet militair. Het is bij uitnemendheid speculatif. Gewoon de waarde der dingen naar hare winstgevendheid te beoordeelen, ziet het in het leger in vredestijd slechts een dood kapitaal, en gevoelt en erkent eerst dan zijne waarde als dit handelend optreedt! Daar men nu, door een langen vrede in slaap gewiegd, slechts droomende van eene eeuwigdurende rust, niets van het buitenland meende te vreezen te hebben, zag men de noodzake lijkheid van een leger niet in, en was het dus bij de natie niet gezien.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 88