85 volk dreigde in te slapen, werd liet plotseling door vreesselijke stormen gewekt. Het lot van Denemarken, liet schitterend succes vanPruissen, nu onze onmiddellijk zoo magtige nabuur geworden, de vreesselijke annexatie geest, die het bezielde, de inlijvingen van Hannover, Hessen, Frankfort, als zoovele dreigende voorteekenen voor ons Vaderland, bezielden onze natie met nieuwe geestkracht. De opmerkzaamheid werd op leger en vloot gerigt, en de liefde tot de vrijheid bleek niet uitgedoofd te zijn. Overal verrezen vrijwillige vereenigingen om zich in den wapenhandel te oefenen, overal verving ware belangstelling in al wat leger en defensiewezen aanging, de vroegere onverschilligheid. Wel blijft er nog veel te doen eer éénheid en leiding- in die scherpschutters-corpsen gebragt zijnzullen zij aan hunne bestemming beantwoorden; veel zal de schutterij nog veranderd moeten worden, zal zij zich bij het leger kunnen aansluiten en als het ware eene voortzetting er van uitmakenwel zal steeds het staande leger de bases blijven, de grondzuil waar het gebouw onzer vrijheid op rust, maar het blijft een gelukkig en ver blijdend teekendat de Nederlanders toon en hunne vrijheid en onafhankelijkheid nog op prijs stellen, en daardoor waardig zijn als eene vrije natie te midden der volkeren te blijven bestaan Meent gij welligt, lezer, dat al die inspanning, al die opoffering toch te vergeefs zijn, dat ons land bij het uitbreken van eenen oorlog met Pruissen b. v. niet in staat zou zijn zich te verdedigen? Treurige gedachtete treuriger als deze soms door militairen gedeeld en soms openlijk verkondigd wordt.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 91